Jak samodzielnie wykonać przecierkę na meblach łazienkowych krok po kroku?

Często dzieje się tak, że planując doskonałą aranżację łazienki, nie możemy otrzymać wymarzonych mebli. Oczywiście są takie, które dostępne są w idealnym kształcie, rozmiarze, jednak nie…kolorze. Okazuje, że jest wyjście z tej sytuacji! Coraz bardziej popularne stają się przecierane meble, wykonane krok po kroku nie tylko do sypialni czy salonu, ale także i do łazienki. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć tego typu meble oraz podpowiemy, jak je samodzielnie wykonać. Zapraszamy!

drewniane meble

Przecierka na meblach krok po kroku – jak to zrobić?

W pierwszej kolejności mebel, który ma być postarzany, musi być dokładnie odtłuszczony, umyty. W tym celu nie trzeba kupować specjalnych środków. Należy umyć go ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Po dokładnym wyschnięciu, mebel należy przetrzeć papierem ściernym, w celu wyrównania go.

W meblach postarzanych należy boczne listwy, elementy, które w efekcie końcowym mają być wyszczególnione, należy pokryć np. złotą lub brązową farbą rozcieńczoną delikatnie odrobiną wody. To te elementy będą prezentowały się jakby były starym elementem dawnych mebli. Elementy pokryte farbą po wyschnięciu należy zabezpieczyć woskiem. Nie trzeba kupować specjalnych past woskowych, można skorzystać ze zwykłej świeczki. Przy robieniu końcowej przecierki, wosk będzie warstwą ochronną.

sklep meblowy www.lazienkiabc.pl

Postarzanie mebli łazienkowych metoda postarzania

Kolejnym krokiem jest pomalowanie mebla farbą. Najczęściej stosowana jest biała. Nie należy zupełnie przejmować się tym, że będą pojawiały się zacieki, nierówności. Farbę nakłada się warstwa, po warstwie. Każda poprzednia musi idealnie wyschnąć. Z tego względu jest to proces pracochłonny. Jednak po nim przystąpić można w końcu do samej przecierki.

Efekt ten uzyskuje się poprzez zeskrobanie nałożonej warstwy farby na te elementy, które na początku były pokryte farbą złotą czy brązową i pokryte woskiem. Do zeskrobywania najlepiej posłużyć się tępą stroną noża. Należy robić to delikatnie, uważać, by nie uszkodzić warstwy farby, którą chcemy wydobyć. Podczas postarzania mebli nie trzeba robić wszystkiego według danego schematu. Można pozwolić sobie na odrobinę fantazji, na czym ostatecznie skorzystać może wygląd mebla.

Zabezpiecz mebel przed działaniem wody!

Przedostatnim etapem postarzania mebli łazienkowej jest przetarcie całości papierem ściernym. W tym etapie chodzi o wyrównanie różnicy między zeskrobaną wcześniej warstwą farby a resztą. Taką przecierke mozna zrobić główie w obszarze dolnej warstwy farby, ale nie tylko. Jeśli postarzany mebel ma ostatecznie znaleźć się w łazience, powinien być on odpowiednio zabezpieczony przed negatywnym działaniem wody czy wilgoci.

Wiele osób uważa, że pokrycie meble lakierem, może zniszczyć efekt wizualny. Jednak wcale tak nie jest. Chcąc uzyskać mebel przecierany o matowym wykończeniu, wystarczy wykończyć go matowym lakierem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 4 =