Jak zaaranżować łazienkę w stylu PRL

Czasy PRL-u nie były dla Polaków łatwe. Wiele lat czekania na mieszkania spółdzielcze, brak podstawowych produktów na półkach, o oryginalnych płytkach, czy meblach można było jedynie pomarzyć. Z tego powodu większość mieszkań wyglądała bardzo podobnie. Łazienka w stylu PRL zazwyczaj kojarzy się z mało interesującymi detalami, jednak nadal – choć w nieco urozmaiconej formie – można ją spotkać w wielu domach.

 

Aranżacja łazienki w stylu PRL

Marzy Ci się łazienka retro? Jeszcze przed przystąpieniem do realizacji pomysłu, warto zastanowić się, jakie elementy nawiązujące do lat 80, będą dobrze współgrać z obecnymi trendami.

Mimo ogromnej popularności wszechobecnego minimalizmu, sporo osób nadal decyduje się na meble, oświetlenie czy ceramikę inspirowaną stylem dawnych czasów. Ciekawym rozwiązaniem, które sprawi, że łazienka nabierze oryginalności, będzie wanna wolnostojąca retro. Posiadająca charakterystyczny, wzmocniony rant w duecie z atrakcyjnymi, żeliwnymi nóżkami prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie.

Jej idealnym uzupełnieniem będzie armatura retro – np. baterie z popularnymi w latach 80 czerwonymi oraz niebieskimi oznaczeniami, które symbolizowały ciepłą i zimną wodę. Oryginalne, często fantazyjne baterie wannowe retro dodadzą całej aranżacji niebanalności. Zestawione z oryginalną, najlepiej żeliwną lub stalową wanną będą świetnie nawiązywać do minionych czasów.

łazienka retro

Łazienka inspirowana latami 80

Szeroko dostępne wyposażenie retro do łazienki daje ogromne możliwości aranżacyjne. Odpowiednio zestawione pozwoli stworzyć wyjątkowy i nieco inny, odbiegający od przyjętych obecnie standardów efekt. W tym celu warto sięgnąć po kilka charakterystycznych dla stylistyki minionej epoki wzorów, które pozwolą nadać wnętrzu pożądanego charakteru.

Aranżacja łazienki PRL nie może być przypadkowa. Warto w tym celu posiłkować się licznymi, obecnymi w Internecie inspiracjami. Wyjątkowości może dodać odnowiona armatura lub meble. Odpowiednio zabezpieczone będą pełnić wszystkie funkcje i dodatkowo staną się ciekawym, nieco unowocześnionym wspomnieniem minionej epoki.

Najważniejsze elementy aranżacji łazienki PRL

Do najbardziej charakterystycznych, popularnych w latach osiemdziesiątych wnętrzarskich produktów można zaliczyć niewielkie, zazwyczaj kwadratowe płytki. Typowa łazienka PRL była pastelowa, z przewagą różu, zieleni czy błękitu. Wspomniane płytki wypełniały wszystkie ściany lub jedynie ich część; pozostałe fragmenty malowano farbą. Jeśli zależy Ci, by osiągnąć podobny efekt, zdecyduj się na modne, posiadające nieduży format płytki, które ułożone w szachownicę lub inny motyw, nadadzą Twojej łazience w stylu PRL oryginalnego wyglądu. Modna w tamtych czasach, będąca oznaką dobrego stylu boazeria uatrakcyjni każde wnętrze. Szeroki wybór tego rodzaju produktów pozwoli otrzymać dopasowany do obecnych czasów rezultat.

Łazienka PRL powinna zostać wyposażona w klasyczny, stojący kompakt WC. Modne i nowoczesne zestawy podtynkowe nie sprawdzą się we wnętrzach stylizowanych na retro. Tradycyjna ceramika łazienkowa będzie w tym przypadku najlepszym wyborem.

Równie ważne będzie oświetlenie. Łazienka w stylu PRL będzie świetnie prezentować się z niebanalnymi, nawiązującymi do mody sprzed ponad 30 lat szklanymi żyrandolami lub kinkietami. Nie bez znaczenia będą meble, uchwyty na ręczniki czy lustra. Najlepszym źródłem inspiracji będą organizowane w każdym mieście targi staroci. Jeśli marzy Ci się łazienka retro, warto na bieżąco śledzić pojawiające się stosunkowo często oferty z aukcjami dotyczącymi PRL-owskich mebli. Samodzielnie przeprowadzona renowacja kilkudziesięcioletniej szafki pod umywalkę czy słupka doda łazience indywidualnego, niepowtarzalnego charakteru.

Aranżacja łazienki PRL może być ciekawą podróżą w przeszłość. Ciekawym urozmaiceniem dla tego rodzaju wnętrza będą samodzielnie odnowione meble lub często spotykane w antykwariatach czy wielu piwnicach dodatki, które lata świetności mają dawno za sobą. Nadanie im drugiego życia pozwoli wykorzystać utracony przez nie potencjał i stanie się świetnym powrotem do dawnych czasów. Aranżacja łazienki retro to nie lada wyzwanie, jednak warto się jej podjąć, by osiągnąć niebanalny efekt. Pomysłowo urządzona łazienka w stylu PRL może się okazać przysłowiowym „strzałem w 10” i mimo upływu lat pozostanie atrakcyjna i ponadczasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × pięć =